System identyfikacji wizualnej BIPWydruk - System identyfikacji wizualnej BIP
Wprowadzenie
W celu promowania spójnego wizerunku Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamówiło wykonanie spójnego systemu identyfikacji wizualnej dla Biuletynu Informacji Publicznej oraz elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).


Redakcja strony głównej BIP planuje udostępnienie opracowania zawierającego wytyczne dla stosowania nowego logo na stronach podmiotowych Biuletynu. Po udostępnieniu takiego opracowania zostanie wprowadzony okres kilkumiesięcznej karencji na wprowadzenie nowego logotypu na strony podmiotowe BIP. Nie przewiduje się w najbliższym czasie nakładania wymogu pełnego ujednolicenia stron podmiotowych pod względem wizualnym. 

 

 

 Podmioty, które posiadają już swoje strony BIP, prosimy o wstrzymanie się z zamieszczaniem nowego logo do czasu udostępnienia wytycznych identyfikacji wizualnej. 

 

 

 

Założenia systemu identyfikacji wizualnej BIP
W ramach prac został przygotowany profesjonalny System Identyfikacji Wizualnej obejmujący całość symboliki BIP kreując tym samym spójność wizerunkową i wizję estetyczną opartą na kolorystyce, logo, logotypie i typografii.

Wypracowany system ma na celu wdrożenie ładu wizualnego na stronach podmiotowych BIP instytucji zobowiązanych do ich prowadzenia oraz na stronie głównej Biuletynu.

Zadaniem przygotowanego opracowania było nie tylko uporządkowanie i systematyzacja stosowania logo Biuletynu Informacji Publicznej, ale także wytyczenie ram, w jakich będą powstawać wszelkie materiały oraz publikacje opatrzone tym znakiem.

Utrzymanie ścisłych reguł stosowania znaku – systematyzujących liternictwo, kolorystykę, format, sposoby rozmieszczenia i użycie dopuszczalnych wariantów – jest niezbędne do zachowania jednorodnej i rozpoznawalnej tożsamości.

 

Wizerunek Biuletynu ma zatem spełniać następujące funkcje:

 1. wizerunkowe i estetyczne:
  • promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego,
  • kreowanie partnerskich relacji między państwem a obywatelem,
  • zaznaczenie służebnej wobec obywatela funkcji instytucji publicznych,
  • wskazanie na przejrzystość działania podmiotów, które prowadzą strony Biuletynu,
  • stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wizerunku, który jednocześnie ociepli formalny charakter instytucji publicznych
  • syntetyczne ujęcie funkcji i medium, w którym operuje Biuletyn Informacji Publicznej

    

 2. merytoryczne i funkcjonalne:
  • ustanowienie spójnego i rozpoznawalnego wizerunku,
  • przygotowanie materiałów BIP tworzących czytelną, rozpoznawalną całość,
  • stworzenie kodu porządkującego o wysokim stopniu funkcjonalności i uniwersalności,
  • stworzenie przejrzystego systemu otwartego, który będzie umożliwiał rozbudowę wizerunku instytucji wraz z jej rozwojem.Tagi : logo, logotyp, kolorystyka, typografia

Udostępniający:

Michał Bukowski

Wytwarzający/Odpowiadający:

Michał Bukowski

Czas udostępnienia:

2008-01-22 11:48:38

Czas wytworzenia:

2008-01-22 11:08:00


ZałącznikiLogo BIP (format PNG)

(png, 18.40kB)
Nowe logo Biuletynu Informacji Publicznej. Format Portable Network Graphics.

 

Logo BIP (format JPG)

(jpg, 46.81kB)
Nowe logo Biuletynu Informacji Publicznej. Format Joint Photographic Experts Group.

 

Logo BIP (format CDR)

(cdr, 17.72kB)
Nowe logo Biuletynu Informacji Publicznej. Format CorelDRAW.

 

Logo BIP (format AI)

(ai, 341.32kB)
Nowe logo Biuletynu Informacji Publicznej. Format Adobe Illustrator.

 
Napisz komentarzKomentarze mogą zamieszczać jedynie zarejestrowani użytkownicy. Jeżeli chcesz dodać komentarz zaloguj się albo zarejestruj.


Komentarze

komentarzy : 11
Dariusz Doliński, 2008-01-24 12:40:37
Podoba mi się idea społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego oraz stworzenia spójnego systemu wizulalizacji. Założenia jak najbardziej słuszne i co więcej konieczne dla polepszenia jakości Państwa. Natomiast mam duże zastrzeżenia jeśli chodzi o nowe Logo BIP, moim zdaniem jest ono mało czytelne. Poprzednie logo BIP było bardziej czytelne i ze względu na czas jego istnienia, doskonale kojarzyło się z biuletynem.

Mariusz Feszler, 2008-01-28 09:55:55
NOWE LOGO - pomysł osobiście mi się nie podoba - logicznie i graficznie jest dużo gorsze niż stare, które jest (jeszcze!) zwartym znakiem graficznym stanowiącym pewną całość – do tego dość rozpowszechnionym i identyfikowalnym – co jest główną zaletą „starego” logo.

Uważam, że pomysł „nowego” logo jest niedobry i zachęcam do przemyślenia go jeszcze raz. W polityce budowania tożsamości organizacji – rzadko zdarza się, aby zmieniano logo – muszą być ku temu odpowiednie argumenty, a tu ich nie znajduję. Zachęcam zatem do dyskusji na ten temat.

ichu, 2008-01-31 19:56:02
Tak. Wielkie i szczytne idee rozpisane na cały ekran, za którymi kryje się jedynie masło maślane. Nowe logo nie jest ani spójne, ani czytelne, ani estetyczne. Jestem ciekaw, ile zgarnął ten "artysta" który zaprojektował to coś. Choć to zbyt wielkie słowo, montaż czegoś takiego w Paint'cie zajmuje mniej niż 5 minut. Jak dla mnie są to sprzeniewierzone pieniądze. Ponadto wymuszenie zmiany logo na stronach innych podmiotów to dodatkowe koszty - zwłaszcza jeśli poprzednie logo zostało wkomponowane w layout serwisu, to jego zmiana nie ogranicza się jedynie do podmiany pliku na serwerze... To jest to tanie państwo?

Piotr Łęgowski, 2008-02-16 15:50:43
Dołączam się do przedmówców. Z logo jest tak, jak z całą ideą bip - ktoś na górze sobie coś wymyśla, a potem bez konsultacji zrzuca realizację na sam dół... dotychczasowe logo było dobre, a jak jest z obecnym wystarczy wejść na stronę reklamowanego tu ePUAP - i zobaczyć jak ono w praktyce wygląda - jeżeli to ma promować ideę bip to gratuluję... logo BIP na stronie ePUAP to co to właściwie jest? wogóle nie podobne do tego na SGBIP

Piotr Łęgowski, 2008-03-03 09:59:56
do wcześniejszego komentarza:
Oczywiście nie mam tu pretensji do redakcji SGBIP - wszak tak jak my jesteście wykonawcami unormowań odgórnych :)
Co do ePUAP - stronka ładuje się dość wolno - ciekawy jestem jak wytrzyma oferowana przez ePUAP skrzynka podawcza, jeżeli naprawdę dużo gmin z tego skorzysta, a czytałem, że szykują się do tego nawet duże miasta...

cbwtest, 2008-03-06 13:45:45
Niestety, muszę się zgodzić z moimi poprzednikami. Nowe logo BIP to krok wstecz... Trzeba jednak odwagi aby się do tego przyznać i umieć wycofać...

Krzysztof Radzimski, 2008-03-19 16:36:48
Warto też dodać że ikona - ta pokazująca się w pasku adresu przeglądarki - jest delikatnie mówiaz niedopracowana. Mam na myśli to białe tło.

Aleksander Podsiadły, 2008-03-30 10:09:18
Jedynie 2 z 4 plików są w formatach zgodnych z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z dnia 28 października 2005 r.)
Dla grafiki wektorowej rozporządzenie przewiduje jedynie format SVG i w takim formacie powinno zostać zamieszczone logo. Nie mam zamiaru kupować oprogramowania Corel Corporation tylko po to, żeby przerobić jedną grafikę do jakiegoś bardziej sensownego formatu.

Aleksander Podsiadły, 2008-04-01 20:18:10
Przerobiłem to logo na format SVG, jeśli p.t. Redakcja jest zainteresowana to proszę o kontakt, podeślę. Kolory niestety musiałem wziąć z pliku PNG, jest to gradient RGB od prawej od 9e0a0fff do ed1c24ff. CDR przerobiony programem http://sk1project.org/modules.php?name=Products&product =uniconvertor
Nie stać mnie na Corel Draw. Oczywiście logo zmodyfikowałem podkładając biały prostokąt pod flagę, nie może być przezroczysta, w końcu to barwy narodowe.

Filip Lepucki, 2008-06-09 08:24:19
Wiadomość na temat planowanego udostępnienia nowego "Systemu identyfikacji wizualnej BIP" na SGBIP ukazała się 22 stycznia. Obecnie mamy już czerwiec... A ja dalej nie wiem czy na stronie podmiotu zmieniać logo na nowe czy dalej czekać na wytyczne jak ma wyglądać system identyfikacji wizualnej BIP.
Kiedy się coś w końcu ruszy w tym kierunku ??

Dariusz Kornacki, 2008-07-22 15:20:21
Panie Filipie,

Logo, od chwili opublikowania na SGBIP, można publikować na stronach podmiotowych, zamieniając stary znak BIP-u. Pisząc o Systemie Identyfikacji Wizualnej, redakcja ma na myśli kompleksową zmianę (od strony wizualnej) stron podmiotowych. Prace nad tym systemem są w fazie końcowej i w sierpniu wytyczne te będą udostępnione zainteresowanym podmiotom.